+90 (216) 336 88 40 | hukuk@sahin.av.tr

Av. Satılmış ŞAHİN'in Mesajı

slayt

Hukuk kuralları toplumların temel dinamiklerindendir. Devletlerin yaşayabilmesi hukuk kurallarının uygulanmasıyla sağlanır. Birey-devlet ilişkini, bireylerin birbirleriyle olan münasebetlerini düzenleyen hukuk kuralları, aynı zamanda kurallara uymayanları da cezalandırma gücüne sahiptir. Hukukun üstün değer olması gerekir. Hukuk; herkesi kuşatmalı, herkesin hukuka uygun davranmasını sağlama çabası içinde olması gerekir. Bir kısım insanların ayrıcalıklı olmasını hukuk kabul etmez.

Hukuk kuralları evrensel değerler yanında toplum yapısına uygun olmalıdır. Hukukun kendi siyasetini yapması ve bunun dışındaki ideolojilere sıcak bakmaması gerekir. Hukuk kuralları açık, kesin ve kolay anlaşılır olmalıdır. Hukukun toplumun büyük çoğunluğu tarafından benimsenmesi gerekir. Hukuk kuralları ortak mutabakatın ürünü olmalıdır ki; uygulaması kolay olsun. Toplum yapısı ve evrensel kurallara uygun olmayan kurallar, “topluma giydirilmiş deli gömleğinden” başka bir şey değildir.

Hukuk herkese eşit uygulanmalıdır. Hukuk kuralları uygulanırken adaletten asla taviz verilmemelidir. Hukukun merhameti olmaz. Hukukun eş, dost, akrabası, etkilisi-yetkilisi, zengini-fakiri, rütbelisi-rütbesizi, makamı-mevkisi olmaz.

Hukuk ile iç içe yaşayabilmeyi hayata verilmiş bir armağan; hukukçuluğu ise kendimize bir şükran olarak kabul ederiz.

Saygılarımla,

Avukat Satılmış ŞAHİN
Şahin Hukuk Bürosu KurucusuBalıkesir Cad. Teknik Yapı Uprise Elite Residence Kat.37 D.306, 34880, Kartal/İstanbul, Türkiye

+90 (216) 336 88 40 | hukuk@sahin.av.tr